Turgutlu’da sağlıksız ve seyyar gıda satışına geçit yok

Turgutlu'da sağlıksız ve seyyar gıda satışına geçit yok

Reklam
30 Haziran 2018 - 10:39 - Güncelleme: 03 Temmuz 2018 - 17:13

Turgutlu'da sağlıksız ve seyyar gıda satışına geçit yok

TURGUTLU Kaymakamı Uğur Turan başkanlığında İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Turgutlu Vergi Dairesi Müdürlüğü,  Turgutlu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Fırıncılar Odası Başkanlığı, Bakkallar Odası Başkanlığı, Lokantacılar Odası Başkanlığı ve Manavlar Odası Başkanlığının da dahil olduğu Seyyar Gıda Satışını Önleme Komisyonu kuruldu. 

Komisyon üyeleri İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Çallı, Vergi Dairesi Müdür vekili Hülya Demir, Zabıta Müdürü Bülent Gökmen, Bakkallar Odası Başkanı Ergün Çolak, Fırıncılar Odası Başkanı Şahin Ek, Lokantacılar Odası Başkanı Mehmet Akkoyun  ve Manavlar Odası Başkanı Necati Gürkıvrak’ ın katılımı ile İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde Komisyon ilk toplantısını yaptı.

Komisyon adına konuşan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Çallı: "Esnaf Odalarından gelen talepler ve Kaymakamımız Uğur Turan'ın emirleri ve son günlerde özellikle seyyar gıda (ekmek, simit, kokoreç, sucuk, karpuz vb.) satışının arttığı yönündeki şikâyetler üzerine bu konuda yasal çerçevede faaliyet gösteren işletmelerin haksız rekabet nedeniyle mağdur olmaması,  gıda güvenirliğinin daha etkin sağlanabilmesi ve bu tür yasal olmayan faaliyetlerin artmasını engellemek amacıyla daha etkin ve yoğun denetim,  takip ve bilgilendirme yapılmasının gerekli olduğu görülmüştür“ dedi. 

Bu ihtiyaca binaen kurulan denetim ekiplerince Turgutlu İlçe merkezi ve mahallelerinde 10 Temmuz 2018 günü denetimlere başlanacağını ve seyyar hiçbir satışa izin verilmeyeceğinin altını çizen Çallı: Bu konuda bilgilendirme ve uyarı çalışmalarımız 10 Temmuz 2018 Salı günü başlayacaktır. Seyyar ekmek, tatlı, kokoreç/köfte, meyve ve sebze gibi gıda maddelerini satan kişilerin öncelikle uyarılması ve bu satışı yapmaları halinde bir sonraki denetimlerde çok ağır idari yaptırımlar uygulanması konusunda komisyonumuz karar almıştır. Seyyar satıcıların idari yaptırımlarla karşı karşıya kalmaları ve mağdur olmamaları için yasal olmayan bu tür faaliyetlerine son vermelerini tavsiye ediyoruz. Uyarılarımızın dikkate alınarak seyyar gıda satışı sorununun ortadan kaldırılacağını düşünüyoruz” dedi.

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Kaynak: Nurullah ÇANKAYA
Bu haber 3517 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bıyık Cafe ve Restaurant yeni sahibiyle yenilenen yüzüyle hizmette
Bıyık Cafe ve Restaurant yeni sahibiyle yenilenen yüzüyle...
Turgutluspor, Yeni Çorumspor maçına hazır
Turgutluspor, Yeni Çorumspor maçına hazır