‘O nasırlı elleri öpmezseniz, büyük millet olamazsınız’

‘O nasırlı elleri öpmezseniz, büyük millet olamazsınız’

‘Turgutlu’da kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel meslekler’

11 Ocak 2018 - 15:00

‘Turgutlu’da kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel meslekler’

‘O nasırlı elleri öpmezseniz, büyük millet olamazsınız’

TURGUTLU Belediyesi Kent Müzesi, 10 Ocak Çarşamba günü, ‘Turgutlu'da Kaybolmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Meslekler" konulu fotoğraf sergisi tertipledi. Sergi 17 Ocak tarihine kadar açık kalacak. Akademisyenler Yrd. Doç. Dr. Ferhat Arslan, Yrd. Doç. Dr. İlker Mümin Çağlar, Yrd. Doç. Dr. Cengiz Gürbıyık sergide 14 meslek grubunu fotoğraflarken, 17 adet eser sergileniyor.

            Kent Müzesindeki serginin açılışına Kaymakam Uğur Turan, Belediye Başkanı Turgay Şirin, akademisyenler, okul müdürleri, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı. Serginin kurdelesini Kaymakam Uğur Turan ve Belediye Başkanı Av. Turgay Şirin kesti.

Şirin, kurdele kesim töreni öncesinde yaptığı konuşmada: “Desteğiniz,  destekleriniz için teşekkür ediyoruz. Her birinizin bu destekleri bizim için çok önemli.” dedi. Şirin : “Kent Müzesi Turgutlu için bir yüz olmaya, marka olmaya başladı. Gelen her misafirimizin alnımızın akıyla gezdirebileceği bir yer, bir kazanım oldu. Müzemizin yaşayabilmesi adına sürekli değişik aktivitelerle bir destek sağlanmaya çalışılıyor. Bu manada bugün değerli hocalarımızın ‘Kaybolmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Meslekler’ ile ilgili olarak sergi açılışı dolayısıyla buradayız. Başta hocalarımıza bu emeklerinden dolayı teşekkürü borç biliyoruz.” diye sözlerini tamamladı.

Mesleklerinizin  kaybolmasına müsaade ederseniz, büyük Türkiye olamazsınız.

“Kaybolmaya yüz tutan mesleklerinizin kaybolmasına müsaade ederseniz, büyük Türkiye olamazsınız” diyen Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan şunları belirtti: “Hep söylüyoruz güzel bir Milletiz. Millet olmak şuuru nerden gelir. Geleneksel mesleklerinizi, kaybolmaya yüz tutan mesleklerinizin  kaybolmasına müsaade ederseniz Büyük Türkiye olamazsınız. Bu ülkeye hizmet edemezsiniz. Kentin örnek insanları, güzel insanları, kıdemli insanları, nurlu insanları, o nasırlı ama o güzel elleri öpmezse, onların önünde saygıyla eğilmezse, bu sanatkarların bu muhterem insanların önünde de eğilmeyi bilemezsiniz. Büyük Millet olamazsınız. Büyük Medeniyetler inşa edemezsiniz. Kasaba’ya ait bu tüm değerler benim değerlerim. Ben o değerle kendimi ifade ediyorum. Kasaba bizim ailemiz, canımız, nefesimiz, havamız, her şeyimiz. Bunların o kıymetli eserleri , emekleri güzellikleri olmasaydı, biz bu gün burada bu güzellikleri konuşamayacaktık. Keşke açık alan müzesi olsa Atatürk’ün Koza Pazarındaki hatıralarını, Demirci Çarşısı’nda hatıralarını saklayabilseydik.”

Kurdele kesimi sonrası katılımcılar 17 adet eserin sergilendiği sergiyi gezerek bilgiler aldı. Tuncel YILMAZ

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Kaynak: Nurullah ÇANKAYA
Bu haber 2652 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaçak içki imalatına 7 gözaltı
Kaçak içki imalatına 7 gözaltı
Turgutluspor 1461 Trabzon deplasmanında
Turgutluspor 1461 Trabzon deplasmanında