Başkan Şirin, ’İşçileri sıkıştırıyorsunuz’ sorusuna:...

Başkan Şirin, 'İşçileri sıkıştırıyorsunuz' sorusuna: 'Hiç bir kimsenin ekmeği ile oynamadık'

Reklam
08 Şubat 2018 - 09:20 - Güncelleme: 08 Şubat 2018 - 16:21

TURGUTLU Belediye Meclisi şubat ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Turgay Şirin başkanlığında yapıldı. Gündem maddelerinin görüşülmesi esnasında söz alan AK Parti şehir meclisi üyesi ve grup sözcüzü İsmail Parmaksız: “Tamam yasa gereği bu şirket kurulacak. Buna dediğimiz bir şey yok. Bizim duyumlarımız, bize gelen arkadaşlarımız var. Daha bu şirket kurulmadan, ‘Belediye çalışan vatandaşlara kaşın üstünde gözün var’, ‘sen işte şurda üyesin’, veyahut da ‘sen savcılıktan iyi hal belgesi getir’ şeklinde duyumlar geliyor. Biz buna üzülüyoruz. Neden bu şekilde davranılıyor? Çalışanlar ekmek parası için çalışıyor. Neden sıkıştırılıyor.” şeklindeki açıklamalarına Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin: “Asla böyle bir şey söz konusu değil. Biz daha önce de hiçbir kimsenin ekmeği ile oynama tasarrufunda bulunmadık.” Dedi.

Şirin: “Böyle bir şey bugüne kadar yapılmadı. Bundan sonra da yapılmaz. Buradaki kriterler belli. Yasa diyor ki ‘önce sabıka kağıtlarını isteyin, taşeronda çalışan işçilerin’. Nedir bunların devam edebilmesini kriterleri? Bir yıl veya daha fazlası kasıtlı suçlardan bir yıldır fazla ceza almaması mesela. Şimdi böyle bir hükümse, net bir zorunluluksa, takıldığı husus varsa bu hususları biz belirlemiyoruz ki. Kanundan kaynaklanan bir sorun varsa bizim dışımızda.” Dedi.

Söz alan Belediye Başkan Yardımcısı ve meclis üyesi Av. Hakan Sezer ise: “Konulan kesin sınırlar var. Bizim çıkartmak isteğimiz birisi olsaydı şimdiye kadar çıkardı. Mesala Kanunda ‘emekli olmuş kişileri çıkaracaksın’ diyor ya da ‘Sabıka kayıtları varsa bir yılı yada daha fazla hapis cezası varsa, yüz kızartıcı bir suçu varsa irtibatı keseceksin’ diyor. Böyle galiba 15 kişi var. Dosya 3 defa elden gözden geçirildi. Arkadaşlara da gösterildi. Onların dışındaki mevcut şirkete aktarılıp devam edecek diyor.” dedi.

Tekrar söze başlayan Başkan Şirin: “Bunun dışında böyle bir şey yok. Bugüne kadar yapılmayan uygulamanın bundan sonra da yapılmayacağını ifade etmek isterim. Burada herkesin işini yapması ve evine ekmek götürmesi noktasında biz hiç kimseyi mağdur etmedik, etmeyiz de. İşini yapsın, tek bu konuda yasal engel varsa ona da tabiki söyleyecek bir şey yok. Zaten kaldı ki burada benzer durumda, işte siz bu yetkiye haiz değilsiniz dediğimiz, çalışamayacaksın dediğimiz yasal durumdan çalışamayacak durumda olan işçi arkadaşlara da konu tevzi edilecek. Arkasından konu, bizim kurduğumuz komisyona gelecek, oradan Valiliğe de itiraz yolu olacak. Ben burda yani bu tasarrufa karşı bütün arkadaşlar bu süreçte hem bilgilendiriliyorlar, hem de bu süreçte itiraz etmelerinde bir sakınca görmüyorum. Komisyonlarda objektif  bir değerlendirme var.” diye konuştu. Doğan ÇİZMECİ

 

 

Kaynak: DOĞAN ÇİZMECİ
Bu haber 1958 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Manisa merkezli 5 ilde FETÖ operasyonuna 8 gözaltı
Manisa merkezli 5 ilde FETÖ operasyonuna 8 gözaltı
İşçi servisi devrildi: 12 yaralı
İşçi servisi devrildi: 12 yaralı