40 yaş üstü her 5 kişiden biri KOAH hastası

40 yaş üstü her 5 kişiden biri KOAH hastası

Reklam
11 Kasım 2017 - 14:37 - Güncelleme: 11 Kasım 2017 - 15:33

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda  “KOAH, Halk Bilgilenme Günü” yapılacak

Türkiye’de 40 yaş üstü her 5 kişiden biri KOAH hastası

İZMİR(Ege Ajans)- Her yıl Kasım ayının üçüncü çarşamba günü, “Dünya KOAH Günü” olarak kutlanıyor.  KOAH hastalığına dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından “Halk Bilgilenme Günü” düzenlenecek.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı İlhan Vidinel Konferans Salonu’nda 15 Kasım 2017 Çarşamba günü saat 10:30’da gerçekleştirilecek olan etkinlikte  Prof. Dr. Alev Gürgün, Uzm. Dr. Funda Elmas Uysal ve  Fizyoterapist Tolga Çapanoğlu katılımcıları bilgilendirecek.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikte bir hastalık olarak biliniyor. KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmiyor. Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH bulunuyor. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvuruyor  ve doğru tanı alabiliyor.

Kaynak: EGE ajans
Bu haber 3974 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Domatesi virüs vurdu, fiyatlar yükseldi
Domatesi virüs vurdu, fiyatlar yükseldi
Tecrübeli muhasebe yetkilisi aranıyor
Tecrübeli muhasebe yetkilisi aranıyor